Do strony głównej

Produkty w porównywarce

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?

Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?
Jaki sprzęt kupić do domowej siłowni?

Chcesz ćwiczyć o dowolnej porze i w komfortowych warunkach? Umożliwi Ci to domowa siłownia! Co kupić, żeby spełniała wszystkie Twoje wymagania, podpowiemy Ci w tym artykule. Własny kąt do ćwiczeń to dobry sposób na poprawę kondycji i realizację planów treningowych. Nie musisz wcale dysponować dużą przestrzenią, bo odpowiednio dobrane urządzenia zmieszczą się również na mniejszych powierzchniach. Zobacz, co powinna zawierać domowa siłownia.

Domowa siłownia — co kupić?

To jaki sprzęt kupić do domowej siłowni zależy głównie od Twoich oczekiwań. Dzisiaj możesz wyposażyć się w praktycznie każdy rodzaj urządzenia! Ich wersje przeznaczone do użytku prywatnego posiadają rozwiązania ułatwiające umieszczenie nawet na ograniczonych powierzchniach. Co wybrać do domowej siłowni?

Duże urządzenia treningowe

Siłownia domowa duża bez trudu pomieści tak popularne urządzenia, jak:

  • rower treningowy — popularny sprzęt dla miłośników kolarstwa, którzy nie chcą rezygnować z treningu nawet zimą lub podczas złych warunków pogodowych. Pozwala głównie na modelowanie dolnych partii mięśni, szczególnie nóg oraz brzucha. Intensywność ćwiczeń może być tu duża, bo pozycja siedząca sprzyja wykonywaniu szybkich ruchów,

  • orbitrek — doskonały przyrząd dla osób, które chcą szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz trenować nogi i ramiona. Ten nowoczesny sprzęt fitness zastępuje aż trzy inne — rower stacjonarny, bieżnię i stepper. Wykonywane na nim ruchy są naturalne i nie obciążają stawów, a polegają na chodzeniu w miejscu i przyciąganiu do siebie poruszających się na zmianę ramion urządzenia, które dodatkowo wprawiają w ruch platformy pod stopy,

  • bieżnia treningowa — jeden z najpopularniejszych trenażerów, pomagający skutecznie spalić zbędne kalorie, wzmocnić mięśnie i serce oraz poprawić ogólną wydolność organizmu. Bieganie lub chodzenie po niej należą do najbardziej naturalnych czynności ruchowych człowieka, wykonywanych na co dzień. Ponadto trening na ruchomym pasie bieżni sprzyja stawom bardziej niż bieganie po twardej nawierzchni na zewnątrz,

Wszystkie powyższe urządzenia nadają się do treningu cardio oraz rzeźbienia i modelowania wybranych partii mięśniowych.

Siłownia domowa średnia i duża pomieszczą także przydatne do wykonywania treningu siłowego urządzenie, jakim jest atlas treningowy. To wielofunkcyjny sprzęt do treningu różnych partii mięśniowych, idealny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Pozwala nie tylko zbudować masę mięśniową, ale i odpowiednio ukształtować sylwetkę. Z powodzeniem zastępuje kilka innych urządzeń siłowych, np. sztangi czy hantle. Wersje domowe atlasów są zwykle bardziej kompaktowe, ale posiadają wszystkie ważne funkcje.

Mniejsze sprzęty treningowe

Siłownia domowa mała nie musi wcale ograniczać Twoich treningów. Do wyboru masz wiele urządzeń, dzięki którym możesz wykonywać ćwiczenia siłowe, m.in.:

  • hantle i kettlebelle — do ćwiczeń siłowych i oporowych, polecane zarówno do budowania siły, jak i rzeźby. Kettlebell, zwany też czajnikiem lub kulą armatnią, jest bardzo wszechstronnym przyrządem, który pozwala budować też dynamikę, mobilność i szybkość,

  • sztangi – możesz tu wybierać spośród olimpijskich dla zaawansowanych lub jednej z wielu małych sztang dla początkujących. Oczywiście w miarę postępów treningowych warto zmieniać lub poszerzać to wyposażenie,

  • drążki do podciągania — w zależności od rodzaju mogą być mocowane do drzwi, ściany lub sufitu. Ćwiczenia na nich są skuteczne i nie wywołują urazów i przeciążeń, bo dźwigany jest ciężar równy masie ciała trenującego. Pozwalają na skuteczną budowę mięśni brzucha i górnych partii ciała, a zwłaszcza ramion oraz grzbietu. Często wchodzą też w skład atlasu do ćwiczeń,

  • ławka do ćwiczeń — popularny sprzęt do treningu siłowego, umożliwiający wzmocnienie górnych części ciała, czyli brzucha, pleców, ramion, a także nóg. Może ona z powodzeniem zastąpić atlas treningowy, jeśli dodasz do niej hantle i obciążniki, a zajmuje o wiele mniej miejsca niż on. Więcej o niej możesz się dowiedzieć z naszego artykułu — Jak wybrać odpowiednią ławkę?

Dlaczego warto mieć własną siłownię?

Wiesz już jak zrobić domową siłownię, a jej posiadanie ma naprawdę wiele zalet. Co zyskujesz dzięki niej?

  • Niezależność, bo zawsze możesz wykonać zaplanowane ćwiczenia o dowolnie wybranej przez siebie porze.

  • Swobodę i prywatność, ćwiczysz sam, co chcesz i jak chcesz, nie stresując się tym, że ktoś patrzy lub czeka w kolejce na zwolnienie zajętego przez Ciebie sprzętu. Dzięki temu możesz także lepiej skoncentrować się na wykonywanych ćwiczeniach oraz wybrać własny podkład muzyczny.

  • Oszczędność pieniędzy, która wynika zarówno braku z konieczności dojazdów do siłowni, jak i zakupu karnetów. To ile kosztuje domowa siłownia, zależy od jej wielkości i sprzętów, w które ją wyposażysz, ale są to wydatki jednorazowe.

Siłownia domowa to Twoje prywatne komfortowe miejsce do ćwiczeń. Nie musisz dzielić się sprzętami z innymi osobami, czekać w kolejce ani jechać przez całe miasto, żeby potrenować.

Gdzie urządzić siłownię domową?

Projektowanie siłowni w dużej mierze zależy od tego, jaką ilość miejsca możesz lub chcesz na nią przeznaczyć. Jeśli mieszkasz w prywatnym domu, masz dużo więcej możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić ją np. na strychu, w garażu, piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Takie miejsca są oddalone od części mieszkalnej i osoby trenujące nie przeszkadzają innym domownikom.

Jednak mieszkając w bloku, również możesz sobie pozwolić na własne miejsce do ćwiczeń. Siłownia do małego mieszkania nie musi zajmować dużej przestrzeni, wystarczy nawet 1-2 metry i trochę miejsca w szafie, w którym schowasz sprzęty, gdy nie będą używane. Wydzielenie kącika do ćwiczeń w sypialni lub w salonie nie jest zazwyczaj problemem.

Pamiętaj, aby dobrze przygotować miejsce do treningu, żeby był on bezpieczny i komfortowy. Domowa siłownia wyposażona we wszystko, co potrzebne do ćwiczeń, musi mieć również antypoślizgowe maty, które zapobiegną przesuwaniu się sprzętu, ochronią i wyciszą powierzchnię podłogi.

Podsumowanie

Domowa siłownia — jak ją urządzić i co zrobić by ćwiczenia przebiegały w optymalnych warunkach? Wskazówki zawarte w powyższym artykule pozwolą Ci bez trudu odpowiedzieć na to pytanie. Możesz zacząć od kilku podstawowych sprzętów i stopniowo powiększać swój zestaw treningowy. Im bardziej będzie on zróżnicowany, tym lepiej zadbasz o swoją formę i sylwetkę. Najważniejsze jest, że nawet niewielka powierzchnia, którą masz do dyspozycji, nie przekreśla możliwości utworzenia własnego miejsca do ćwiczeń.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego internetowego sklepu sportowego, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne urządzenia do wyposażenia swojej siłowni. Nasi pracownicy doradzą Ci również jak wybrać sprzęt fitness, by spełnił wszystkie Twoje oczekiwania.

Subskrybuj newsletter
Newsletter