Orbitrekto popularna i efektywna maszyna cardio, na której nogi poruszają się po eliptycznej krzywej. Dzięki temu ruchowi ratuje stawy, a dzięki ruchomym uchwytom pozwala również angażować górną część ciała. Jak potwierdza jeden z użytkowników: „Czuję, że moje mięśnie pracują, ale jednocześnie nie cierpią moje stawy.“
Regularnie ćwicząc na orbitreku wzmocnisz swoją kondycję fizyczną i psychiczną, serce oraz mięśnie nóg, ud, pośladków, pleców, barków i ramion. Maszyna pomaga również w utracie wagi lub rekonwalescencji, a Ty nie musisz chodzić na siłownię czy centrum fitness – ćwiczysz w zaciszu swojego domu.
Podstawowe zalecenia i wskazówki dotyczące wyboru orbitreka
Przed wyborem zastanów się, kto i jak często będzie korzystał z orbitreka. Użytkownik okazjonalny, kilka osób lub zawodowy sportowiec?
Weź pod uwagę wagę i wzrost ćwiczącego (przestrzegaj zalecanych wartości obciążenia). Zazwyczaj im wyższa cena, tym solidniejsza maszyna. Jeśli planujesz intensywne regularne ćwiczenia, wybierz maszyny najwyższej jakości.
Wybierz typ orbitreka
Orbitrek ręcznie sterowany – niższa cena, prosta obsługa (pokrętło na słupku urządzenia), mniej funkcji.
Dopłać dodatkowo za lepszy sprzęt i więcej funkcji
Jeśli jesteś bardziej wymagającym sportowcem, wybieraj między droższymi maszynami – są sterowane elektronicznie, mają cięższe koło nośne (koło zamachowe) i większą nośność. Pakiet zwykle zawiera również pas na klatkę piersiową dla bardziej efektywnych ćwiczeń.
Podłącz maszynę do tabletu i baw się dobrze!
Obecnie trenażery „in” przystosowane są do podłączenia do tabletu lub smartfona, dzięki czemu można wirtualnie podróżować w ciekawe miejsca na świecie – koniecznie wypróbuj je z orbitrekami inCondi.
Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze orbitreka?
✅ Układ hamulcowy – Najczęściej spotkasz magnetyczny układ hamulcowy, który działa na zasadzie zbliżenia magnesów i oddzielenia ich od koła zamachowego, zapewniając tym samym płynną i cichą pracę trenażera. Nieco lepiej działa elektromagnetyczny układ hamulcowy.
✅ Rama — zawiera zalecane obciążenie, konstrukcję i ergonomię. Maksymalna nośność maszyny powinna być zawsze nieco wyższa niż waga najcięższego użytkownika.
✅ Koło zamachowe – Waga tego koła zamachowego wynosi zwykle od 4 do 15 kg, ale profesjonalne maszyny mogą mieć nawet cięższe koło obciążnikowe. Optymalna waga jest ważna dla jakości i intensywności treningu. Cięższe koło gwarantuje płynniejszą i bardziej zrównoważoną jazdę, a co za tym idzie efektywniejszy trening.
✅ Długość kroku – Ten parametr określa najdalszą odległość między stopami. Generalnie im dłuższy krok, tym bardziej efektywne ćwiczenie, a opisana elipsa bardziej przypomina np. narciarstwo niż biegi narciarskie. Droższe maszyny ze względu na ich dłuższą i większą konstrukcję oferują zwykle również dłuższą długość kroku.
✅ Rozstaw stóp – Określa odległość między wewnętrznymi krawędziami pedałów, zwykle wygodniej jest ćwiczyć ze stopami bliżej siebie. Mniejsze skoki są osiągane głównie przez maszyny, które mają z przodu mechanizm obciążający. Pedały mogą wtedy poruszać się po specjalnych szynach i mogą znajdować się blisko siebie, ponieważ nie przeszkadzają one w ramie maszyny.
✅ Komputery i czujniki tętna – Prosty komputer jest obecnie częścią każdego orbitreka. Mierzy kadencję, dystans i czas treningu. Profesjonalne modele oferują ponadstandardowe funkcje, takie jak pomiar tętna, ilość spalonych kalorii, ustawienia profilu trasy itp.
✅ Połączenia przegubowe – Jakość materiału i konstrukcja decydują o trwałości maszyny. Niedrogie modele wykorzystują segmenty cierne (tuleje), klasa średnia jest zwykle wyposażona w tuleje metalowe lub mosiężne, a maszyny komercyjne z wysokiej jakości łożyskami SKF.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?
Cicha praca, kółka transportowe i regulowane nóżki przeznaczone do niwelowania nierównych podłóg.
Inne cechy - Profesjonalne maszyny umożliwiają podłączenie pasa piersiowego i dostosowanie obciążenia do tętna ćwiczącego (program HRC), oferują również programy treningowe, pomiar tkanki tłuszczowej, test orientacji kondycji ciała, czujniki wbudowane w uchwyty i tym podobne ulepszenia.
Gwarancja, serwis, części zamienne – Praktycznie jest skorzystać np. z serwisu orbitreków w domu.
Podpowiadamy, jakie mięśnie pracują na orbitreku. To bardzo wszechstronne urządzenie, które pozwala na trening bez obciążania stawów. Ćwiczenia na nim nie niosą...
Podpowiadamy, jak długo trzeba ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć, oraz jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany trening. To urządzenie świetnie wspomaga proces...
Gdy przez cały rok chcesz dbać o kondycję, możesz stanąć przed dylematem co wybrać orbitrek czy rowerek? Oba sprzęty doskonale sprawdzą się do ćwiczeń w domu podczas...
Wioślarz czy orbitrek — który sprzęt treningowy lepiej spełni swoje zadanie? Z pewnością wszystko zależy od tego, jakie cele chcesz osiągnąć ćwiczeniami. Trening...
Chcesz utrzymać kondycję przez cały rok? Zainwestuj w sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu, taki jak orbitrek czy rower stacjonarny. Oba urządzenia umożliwiają wykonanie...
Orbitrek jest nowoczesnym urządzeniem nadającym się zarówno do siłowni, jak i do użytku w domu. Z tego artykułu dowiesz się, jak ćwiczyć na orbitreku, by w pełni...
Bieżnia — co to jest, jak z niej korzystać i jakie ma zalety?
Pierwsza bieżnia została skonstruowana w 1952 roku na Uniwersytecie w Waszyngtonie i służyła do...
Dużo pracy? Ale nie. Musisz tylko powiedzieć, czego chcesz!
Koncepcja domowej siłowni może dla każdego z nas oznaczać coś zupełnie innego. Niektórzy mają szczęście,...
Chcesz kupić trenażer fitness w domu, ale nie możesz się zdecydować? Czytaj dalej! Pomożemy Ci w doborze i znajdziemy idealną maszynę właśnie dla Ciebie! Nie jest...
Orbitrek jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń nie tylko do siłowni ale także do użytku domowego. Podczas ćwiczeń nogi poruszają się wzdłuż eliptycznego łuku....
Dlaczego warto ćwiczyć na orbitreku?
Ćwiczenie na orbitreku jest dużo bardziej wydajne niż na innych urządzeniach cardio lub podczas biegania
Ćwiczenie na...
Do personalizacji treści i oceny, używamy plików cookies, dzięki czemu możemy wyświetlać oferty dopasowane do twoich zainteresowań. Nie będziemy gromadzić tych danych, dopóki nie wyrazisz na to zgody.